Mire jó a textilből készült szájmaszk?
Koronavírus- TEXTILMASZK- KISOKOS
A koronavírus kapcsán nagyon sokszor felmerül a kérdés: viselj- e maszkot vagy sem? Két szélsőséges álláspont is gyakran ütközik ebben a kérdésben: van aki azt mondja, hogy mindenféle maszk felesleges, van aki pedig a másik végletet szeretné: mindenki hordjon maszkot ha elhagyja a lakását.
Vajon hol az igazság?
Ebben a cikkben megpróbáltam összeszedni hiteles forrásból: orvosoktól, a WHO-tól, a Magyar Orvosi Kamarától, a PubMed-ről és mérnököktől azokat az információkat maszk-viselés témában, amik a cikk írásának napján, 2020. április 2-n aktuálisak.
A következő kérdésekre kapsz választ ebből a cikkből:
-
Milyen maszkok vannak, milyen maszkok kaphatóak a piacon?
-
A textilmaszkokról röviden
-
Mit szűrnek ki a textilmaszkok?
-
Mi a szakmai állásfoglalás a maszkviselésről 2020. 03.26-n?
-
Milyen maszkot vegyek?
Milyen maszkok vannak, milyen maszkok kaphatóak a piacon?
Napjainkban háromféle maszk kapható- vagy épp nem kapható- a piacon.
- Sebészi maszkok
- Szűrőmaszkok
- Textilmaszkok
A textilmaszkokról röviden
A textilmaszkok – ahogyan a nevükben benne is van- textilből varrott maszkok. Itt igazán széles a kínálat: van szuper prémium minőségű, amelyet megbízható cég gyárt ellenőrzött anyagból, de van olyan is, amit otthon varrogatnak hobbivarrónők ellenőrizetlen, minősítetlen anyagokból, amelyet a szekrény mélyéről szedtek elő.
A jobb cégek kizárólag olyan anyagot, textilt használnak, amely STANDARD 100 by OEKO-TEX® tanúsítvánnyal rendelkeznek.
A STANDARD 100 by OEKO-TEX® megkülönböztető jelölés az elmúlt több mint két évtized alatt a textil termékek világszerte legismertebb környezetvédelmi tanúsító védjegyévé vált.
Az OEKO-TEX® védjegy a végfelhasználók számára azt jelzi, hogy a termék ártalmas anyagokat nem tartalmaz, ezért biztonságos és bőrbarát, így a védjegy a döntéshozatal fontos eszköze lehet textiltermékek vásárlásakor.
Nyilván a minősített textilből dolgozó, komoly cégek maszkjai drágábbak, mint a hobbivarrónők által otthon maradék anyagokból varrogatott hobbi- textilmaszkok, aminek nem lehet igazolni az eredetét. Az is befolyásolja az árat, hogy hogyan tudod mosni, hány fokot bír ki a maszk, és tudod- e vasalni: ezekkel ugyanis a vírus pusztulását segíted elő. Az is nyilvánvaló, hogy egy otthon készült olcsó hobbymaszkot valószínűleg nem fogsz tudni 90-100 Celsius fokon kimosni, vagy kifőzni, és valószínűleg rövidebb ideig fogod tudni viselni, mint egy profeszionális, gyárban varrottat.
Jó- e bármelyik maszk a koronavírus ellen?
Erre a kérdésre a RÖVID válasz az, hogy 100%-ban sajnos egyik maszk sem véd semmilyen vírus ellen. Ez így volt a koronavírus előtt is, és valószínűleg így is marad még egy jó darabig.
A HOSSZABB válasz az, hogy bár 100%-os védelem nincs, maszkokkal igenis sokat tehetünk saját és mások védelme érdekében.
Hogy melyik maszk mennyire véd, a következő kérdéseket kell átgondolni:
- mekkora a koronavírus?
- hogyan viselkedik a koronavírus, hogyan mozog a levegőben?
- mekkora a különböző maszkok szűrőképessége, azaz mekkora részecskéket szűrnek ki? És erre milyen bizonyítékok, vizsgálatok vannak?
- meddig tart a védelem különböző maszkok esetében? Mikor kell cserélni a maszkokat?
- hogyan kell helyesen viselni a maszkokat? (külön cikk szól róla, KATTINTS IDE az elolvasásához)
- milyen egyéb dolgokra, teendőkre kell figyelnünk maszkviselés közben?
- mi az orvosszakmai állásfoglalás a maszkviselésről?
Mekkora a koronavírus?
Először is kezdjük azzal, hogy kutatások alapján a koronavírus mérete 0,06 és 0,14 mikron (mikrométer) közötti. 0,06 mikrométer = 60 nanométer, 0,14 mikrométer = 140 nanométer. Átlagosan számolhatunk 0, 1 mikrométerrel = 100 nanométer.
Hogyan viselkedik a koronavírus, hogyan mozog a levegőben?
Egyrész a kicsi részecskékre jellemző véletlenszerű mozgással (Brown- mozgás), másrészt pedig nagyobb részecskékhez (porhoz, nyálcsepphez) kötődik a levegőben, és azokkal együtt mozog, amíg el nem pusztul vagy le nem esik.
Az, hogy meddig marad életben a levegőben és mikor esik le, szintén kérdéses, de a most elérhető információk szerint nagyon nagy távra nem terjed (persze kérdés az hogy pontosan mekkor ez a nagy táv- ezt ma nem tudjuk pontosan megmondani, de nyilván ha a szomszéd utcában tüsszent egyet valaki akkor nem leszel te vírusos tőle)
Kis távon viszont (zárt helyiség, ritkán szellőztetve) feldúsúlhat a vírus, amerikai kutatók vizsgálata szerint akár 3 óra múlva is fertőzhet (nem embereket, hanem sejttenyészeteket sikerült mesterséges aerosollal megfertőzni) (Forrás: ITT)
5 mikrométer alatt viszont huzamosabb ideig a levegőben tudnak maradni a részecskék, és jó mélyre lehet beszívni őket (mert ici-picik).
Mekkora a textilmaszkok szűrőképessége?
Ehhez azt kell megnéznünk, történt- e valaha bármilyen vizsgálat textilmaszkokkal.
MIT SZŰRNEK KI A TEXTILMASZKOK?
Szerencsére egy csomó tanulmány vizsgálta már régebben, hogy egyes maszkok hogyan viselkednek a szennyező részecskékkel szemben.
EZT A WEBOLDALT egy olyan aero- mérnök srác írja többek között, aki egy filterkészítő cégnél dolgozik. Kínában készítenek légszűrő filtereket, mert szeretnének segíteni embertársainak a légszennyezettség által okozott betegségek megelőzésében. Ezen a weboldalon számos összehasonlító vizsgálat található különböző maszkok szűrési képességeiről, kezdve az egyszerű textilkendőktől a sebészi maszkokon keresztül a professzionális 3M maszkokig és légszűrő filterekig. Ha adatokra vagy kíváncsi, mint én, akkor ez egy aranybánya, érdemes bogarászni!
EBBEN A CIKKBEN kutatók azt vizsgálták, hogy önkénteseknél, akik Peking belvárosában sétálgatak napi két órát, különböző maszkok mennyire szűrték a légszennyezést.
- egy egyszerű pamut anyagú kendő a száj és orr előtt a 28 %-át kiszűrte a szennyező részecskéknek, ami szintén jóval több a semminél.
Ezek alapján még egy egyszerű textilmaszk (textilkendő 100% cottonból azaz pamutból) is a semminél sokkal- sokkal több védelmet nyújt!
Természetesen itt sem szabad elfelejteni, hogy egyetlen maszk sem vég 100%-ban semmilyen vírus ellen!
EGY MÁSIK CIKKBEN a cikkírók otthon készített maszkok hatékonyságát vizsgálták a sebészi maszkokkal összehasonlítva. Arra a következtetésre jutottak, hogy bár a sebészi maszk 3x jobban szűr, mint az otthon pólóból készített, házilag összebarkácsolt maszkok, még ez utóbbiak is jobbak a semmilyen védelemnél. Bár a cikkírók a cikk végén mégsem ajánlják a házilag készített maszkokat, mint az aerosol fertőzések átvitelét csökkentő lehetőséget, a cikknek van néhány nagyon érdekes tanulsága.
—A házilag készült maszkokkal egyébként az a gond, hogy sokszor nem minősített textilből készülnek, hanem például szekrényben évek óta kallódó anyagokból, így semmi garancia se a szövésre, az anyag sűrűségére, sem pedig a káros anyagok jelenlétére vagy hiányára. Azt sem fogja tudni megmondani a készítője, hogy hány fokon moshatod, például nagyon nem mindegy, hogy csak 30 Celsius fokon vagy 90 Celsius fokon lehet- e mosni a maszkot, mert a 30 fokos mosás nem fogja elpusztítani a vírusokat. Ha viszont megbízható gyártó készít ellenőrzött (OKEO-TEX minősítésű anyagból) maszkokat, annak a minőségében és varrástechnikájában és tisztításában sokkal jobban megbízhatsz.—
A következő sorrendben és százalékban fogták meg a Bacteriophag vírust a textilek, anyagok:
- legjobban a sebészi maszk, ez a vírus 89,52%-át szűrte ki
- ezt követte a porszívóban használatos filter, ez a vírus 85,95 %-át
- harmadik helyen végzett a teafilter, 72,46%-kal
- negyedik lett a cotton-mix (pamut-mix) anyag
- és sorban szépen a többi (nem sorrendben): len, selyem, 100% cotton (pamut), párnahuzat, antimikrobiális párnahuzat és egyfajta sál. Még az utolsó helyen végzett anyag is több, mint 50%-os hatékonyságot mutatott, ami azért érdekes, mert abszolút igazolja azt a feltevést hogy még a legházibb összebarkácsolt maszk is sokkal sokkal jobb a semminél, és itt azért egy rettentően icipici vírusról beszélünk amit vizsgáltak.
A cikkírók szerint a párnahuzat és a 100%-os cotton (pamut) anyag a legjobb textilmaszkok készítéséhez.
A cikkírók itt is kiemelik, hogy semmilyen maszk nem véd önmagában: a védelemhez szükséges az, hogy jól illeszkedjen az arcra, valamint egyéb teendők: például izoláció, kézmosás, immunizáció (ha lehetséges), és köhögési- tüsszentési etikett betartása.
A szövetmaszkok viszont alkalmasak lehetnek azok védelmének elősegítésére, akik közeli és gyakori kontaktusban vannak tüneteket mutató páciensekkel. Még egyszer: a házilag barkácsolt maszkok nem alkalmasak levegőben terjedő fertőzések megelőzésére a cikkírók szerint.
Mi a szakmai állásfoglalás a maszkviselésről 2020. 04. 02-n?
Többféle vélemény ütközik a maszkviselésről. Van olyan orvos, aki fennhangon hirdeti, hogy ne hordj maszkot, és vannak halkabb orvoskollegák, akik szerint mindenkinek hordani kellene maszkot. Más véleményen van WHO és más véleményen a Magyar Orvosi Kamara. Más a kultúra Keleten, és Nyugaton. Japánban és Kínában az emberek ki nem lépnek maszk nélkül az utcára, míg Floridában vígan kaszinóznak az óceánparton egymástól 3 cm-re az emberek, természetesen bármilyen maszk viselése nélkül.
Először nézd meg az alábbi videókat, és ezeknek ismeretében gondold át a maszkviselést!
Az alábbi fotón azt láthatod, mennyire messzire repülnek egy tüsszentés során a váladékcseppek:
Ezen a fotón a fenti úriember viszont már maszkot visel. A különbséget nem kell magyarázni, ugye? A NAGY váladékcseppeket szinte teljesen felfogja a maszk, a kisebbek is sokkal kevesebben “repülnek ki”.
Az alábbi a videót pedig a 28.perc 30- mp-től a 35. percig érdemes végignézned. Ugyanez a kísérlet benne, csak itt modellezik is azt, hogy a váladékrészecskék, amiken a vírus utazik, meddig maradnak a levegőben. (Zárt helyen ahol nincs nyitva ablak: akár 20 percig is!)
https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/video/5001289/
Az alábbi fotón a mikrodropletek ( a váladékrészecskék, amelyeken a vírus is utazik) eloszlását látod, 3 másodperccel azután, hogy a jobb oldalon álló legszélső ember tüsszentett/köhögött:
20 perccel később: a mikrodropletek ( a váladékrészecskék, amelyeken a vírus is utazik) eloszlását látod, 20 perccel (!) azután, hogy a jobb oldalon álló legszélső ember tüsszentett/köhögött. 20 perc után még mindig ott szálldosnak a szobában!!!
Most gondold végig ugyanezeket, ha a jobb oldalon álló ember úgy köhög, hogy van rajta bármilyen maszk!!!
A WHO ajánlása szerint maszk viselése akkor indokolt, ha
- köhögsz vagy tüsszögsz
- ha gyanúsíthatóan olyan személyekkel ápolsz, olyan személyeket gondozol, akik megfertőződhettek a COVID-19-es vírussal (koronavírussal)
Álljon itt a Magyar Orvos Kamara állásfoglalása is, ami mindent elmond, számomra az adatok átbogarászása után ez az egyik leges- leges- leghitelesebb:
UPDATE: MAGYAR ORVOSI KAMARA ÁLLÁSFOGLALÁSA A MASZKVISELÉSRŐL 2020.03.27-n:
- Aki tünetmentes, és feltétlenül közterületre, emberek közé kell mennie, az hordjon maszkot, ez lehet szövetmaszk is!
- Akinek enyhe tünetei vannak (tüsszög, köhög, lázas, folyik az orra), az elsősorban ne hagyja el otthonát, de ha mégis, akkor viseljen szabvány orvosi maszkot!
- Aki tünetes beteget ápol otthonában, viseljen szabvány orvosi maszkot, amennyiben feltétlenül szükséges elhagynia otthonát!
- A maszkokat körültekintően, a fent leírt szabályok betartásával viseljék!
- Csak annyi orvosi maszkot vásároljunk, amennyire feltétlenül szükségünk van, ezzel is elősegítve az egészségügyi dolgozók munkáját!
Érdemes még elolvasni egy urológus orvoskolléga tanácsait a maszkviselésről. Ehhez IDE KATTINTS, ő a Facebook- on osztotta meg gondolatait.
Milyen maszkot vegyek?
– A professzionális szűrőmaszkokat hagyjuk meg azoknak, akiknek valóban szükségük van rá: orvosoknak, fogorvosoknak, mentősöknek, gyógyszerészeknek, vagyis akik közeli és napi kapcsolatban vannak potenciális vírusfertőzöttekkel.
– A sebészi maszk nagyon jó választás, amennyiben lehet kapni. Egyetlen hátránya, hogy bizonyos idő után el kell dobni, mert átnedvesedik, átitatódik kórokozókkal, egyszóval: elhasználódik. Így meglehetősen drága mulatság, főleg mióta hiánycikk.
–Professzionális textilmaszkok: ezek újrahasználhatóak, moshatóak, esetenként kifőzhetőek. Válassz megbízható textilből készültet (OEKO-TEX tanúsítvány), megbízható gyártótól, akinek van tapasztalata orvosi textilgyártásban vagy legalább textilgyártásban.
Egy jó gyártó olyan anyagból dolgozik, amelyet moshatsz magas hőmérsékleten, vagy akár ki is főzheted és kivasalhatod a maszkot. Ez garancia arra, hogy vélhetőleg jó minőségű terméket vásárolsz, amelyet hosszú- hosszú ideig tudsz használni, tehát költséghatékony. Forgalmazót is olyat válassz, aki régóta jelen van a magyar piacon, és számlát is ad a megrendelésedről.
– Házi gyártású textilmaszk: mivel nem tudod milyen textilből és ki varrta, ezért én személy szerint mint orvos, nem ajánlom, mint ahogyan a fenti cikkben sem ajánlják a szerzők a házilag készített maszkokat az aerosol fertőzések átvitelét csökkentő lehetőségként.
Ha professzionális gyártó által gyártott, újrahasználható, 90 Celsius fokon mosható, vasalható textilmaszkot szeretnél rendelni, megbízható forgalmazótól, akkor a következő linkre kattintva teheted ezt meg:
IDE KATTINTVA TUDOD MEGRENDELNI A LIPOELASTIC ÚJRAHASZNÁLHATÓ, MOSHATÓ, VASALHATÓ TEXTILMASZKOKAT. Szállítás március 30-ától folyamatosan!
FORRÁSOK
- https://www.uvex-safety.hu/hu/tudastar/szabvanyok-es-iranyelvek/legzesvedo-alarcok/az-ffp-vedelmi-osztalyok-kifejtese/
- https://www.youtube.com/watch?v=sk6IMI5Cv8c
- https://multimedia.3m.com/mws/media/409903O/respiratory-protection-against-biohazards.pdf
- https://smartairfilters.com/cn/en/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662779/pdf/1743-8977-6-8.pdf
- https://www.tsi.com/condensation-particle-counter-3007/
- https://www.researchgate.net/publication/258525804_Testing_the_Efficacy_of_Homemade_Masks_Would_They_Protect_in_an_Influenza_Pandemic
- Magyar Orvosi Kamara Facebook- oldal
- https://mok.hu/koronavirus/allasfoglalasok/tegyunk-valamit-a-szank-es-az-orrunk-ele?fbclid=IwAR39UHsZDPVLHvDQHRYB36esWr6xB5GKlRCERDLxckHTnLZZAvb8wIFMzL4
- https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/video/5001289/