Mérgező mikulásvirág: 5+1 dolog, amit tudnod kell, ha kisgyermekes szülőként mikulásvirágot vásárolsz. Ugyanis a mikulásvirág mérgező, így kellő odafigyelést igényel, ha kisgyermek is lakik otthonodban.
A következő dolgokat tudhatod meg ebből a cikkből:
-
Mérgező mikulásvirág: az első dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: az, hogy a mikulásvirág több része is mérgező.
-
Mérgező mikulásvirág: a második dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: milyen tüneteket okoz a mikulásvirág mérgező tejnedve?
-
Mérgező mikulásvirág: a harmadik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: milyen tüneteket okoz a mikulásvirág bogyója?
-
Mérgező mikulásvirág: a negyedik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: allergiás reakciót is okozhat, főleg arra érzékenyeknél.
-
Mérgező mikulásvirág: az ötödik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról- a lényeg: mit tegyél mikulásvirág- mérgezés gyanúja esetén?
+1. Mérgező mikulásvirág: a plusz egy dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: hogyan előzd meg a mikulásvirág- mérgezést?
1. Mérgező mikulásvirág: az első dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: az, hogy a mikulásvirág több része is mérgező: a tejnedve és a bogyói is.
A mikulásvirág tejnedvével akkor találkozhatsz, ha véletlenül (vagy szándékosan) letöröd a levelét mondjuk a virág gondozása, öntözése közben. A törésnél megjelenő fehér csepp a tejnedv. Gyermeked is letörheti játszásdiból a mikulásvirág levelét, ilyenkor a tejnedv könnyen a szájába kerül.
A mikulásvirág bogyói a piros levelek közepén helyezkednek el, sárga színűek. Ez is csábítja a gyerekeket, hogy megkóstolják.
2. Mérgező mikulásvirág: a második dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: milyen tüneteket okoz a mikulásvirág mérgező tejnedve?
- A mikulásvirág tejnedve ha gyermeked bőrére kerül, akkor irritációt, kiütést, allergiás tüneteket okozhat.
- Ha gyermeked megkóstolja, lenyalogatja, lenyeli a tejnedvet, a következő tünetek fordulhatnak elő: gyomor-bél rendszeri tünetek, hasfájás, hányás, hasmenés, véres vizelet. Ehhez nem kell ám sok tejnedv, egész kevés is elég. A hányás, hasmenés általában enyhe, de kivételek persze előfordulhatnak.
- Szembe kerülve a mikulásvirág tejnedve szemirritációt, viszketést okoz, illetve a szem ki is pirosodhat.
3. Mérgező mikulásvirág: a harmadik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: milyen tüneteket okoz a mikulásvirág bogyója?
Ha gyermeked véletlenül megeszi a bogyókat, hasonló tünetekre számíthatsz, mint a tejnedv lenyelésekor: hasfájásra, hányásra, hasmenésre.
4. Mérgező mikulásvirág: a negyedik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: allergiás reakciót is okozhat, főleg arra érzékenyeknél.
Érdekes megfigyelés, hogy az, aki latexre (a kaucsukfa nedvére) allergiás, hajlamosabb a mikulásvirág- allergiára. Ennek az a magyarázata, hogy a latex és a mikulásvirág egyes fehérjéi azonosak, így keresztreakciót adnak.
Ugyanígy, aki avokádóra, banánra, kivire, gesztenyére vagy passiógyümölcsre allergiás, szintén nagyobb eséllyel indul a “mikulásvirág- allergia versenyben”.
5. Mérgező mikulásvirág: az ötödik dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról:
Mit tegyél mikulásvirág- mérgezés gyanúja esetén?
Ha a mérgező tejnedv gyermeked bőrére került, bő, szappanos langyos vízzel azonnal mosd le! Ha nagyon viszket, tehetsz rá hűsítő borogatást.
Ha véletlenül gyermeked a szemébe dörzsölte a tejnedvet, mosd ki bő folyó vízzel.
Ha lenyelte a fehér tejnedvet, vagy a bogyókat, akkor hívd fel a mentőket, és/vagy hívhatod a Heim Pál Kórház toxikológiai vonalát is, ott is segítenek, hogy mit tegyél! (06-1 459-9100 / 1113 mellék, vagy 06-1 333-5079).
Felmerül a hánytatás kérdése is. Ebben még a kollegák véleménye is megoszlik. Régi tankönyvek javasolják, de az új irányelvek szerint mérgezés esetén a hánytatás elavult és nem biztonságos dolog, és nem kell hánytatni. Jó ha tudod, hogy kifejezetten TILOS a hánytatás 2 évesnél fiatalabb gyermek esetében, a félrenyelés veszélye miatt!!! Értelemszerűen eszméletlen beteget sem szabad hánytatni!
+1: Mérgező mikulásvirág: a plusz egy dolog, amit tudnod kell a mikulásvirágról: hogyan előzd meg a mikulásvirág- mérgezést?
Nyugodj meg, nem úgy, soha többé ne vegyél mikulásvirágot. Nyugodtan vehetsz, csak kellő odafigyeléssel helyezd el az otthonodban. Az én otthonomban is van Karácsony környékén évek óta, ahogyan a fotóimon láthatod, csak mindent megteszek, hogy a gyermekem ne férjen hozzá. (kivéve azt a fotót, amely a nappali asztalunk közepén mutatja a mikulásvirágomat, de az tényleg csak a fotó kedvéért készült, utána gyorsan visszaraktam a polcra magasra.)
Előzd meg a mikulásvirág- mérgezést azzal, hogy jó magasra teszed a mikulásvirágot!!!
Tehát úgy helyezd el a lakásban, hogy jó magasan legyen, ahol gyermekek biztosan nem férhetnek hozzá. Mondjuk egy magas szekrénypolcon. Semmiképpen sem egy alacsony asztalon a helye, ahol a gyermekek hozzáférhetnek és megcsócsálhatják.
Magadra is vigyázz, ha gondozod a mikulásvirágod, amikor például locsolod vagy eltávolítod a lehullott leveleket, nehogy a kezed érintkezzen a tejnedvvel. Ha véletlenül rákerült a kezedre a tejnedv, nehogy óvatlanul is a szemedbe dörzsöld. Irány a fürdőszoba, és sikálás szappanos bő vízzel.
Szóval a lényeg, nem kell lemondanod a mikulásvirágról, erre én magam vagyok a bizonyíték: kisgyerekes anyukaként nálunk is van mikulásvirág. Csak egy kis figyelem, odafigyelés, és elkerülheted a mikulásvirág- mérgezéses baleseteket. 🙂
FORRÁSOK:
Dr. Bavircz János: Mérgezések és első orvosi ellátásuk
Egyetemi tanulmányaink, kórházi gyakorlati tapasztalataink
WebMD: Is Poinsettia Really Poisonous? (link)
Mayo Clinic: Are poinsettia plants poisonous? (link)
***************************************************************