A gyermek elsősegélynyújtás alapjai: Hogyan nyújts segítséget vészhelyzetben pánikolás helyett?
Az elsősegély célja, hogy azonnali segítséget nyújtson balesetek, sérülések vagy hirtelen állapot-rosszabbodás esetén, mielőtt a hivatásos segítség megérkezik. Gyermek- elősegélyről pedig akkor beszélünk, ha gyermeknek- akár sajátodnak, akár más gyermekének- nyújtasz elsősegélyt.
Ez elsőre riasztónak tűnhet, pedig hidd el, az alapok nagyon is megtanulhatóak, és biztatlak arra hogy tanuld is meg őket!!! Az elsősegélynyújtással akár életet is menthetsz!
Az elsősegélynyújtás tehát olyan fontos készségek összessége, amelyet hidd el, mindenki megtanulhat, és amelynek gyakorlati ismerete életmentő lehet vészhelyzetekben. Te is megtanulhatod a gyermek elsősegélynyújtást, és arra biztatlak: Tanuld is meg! Sőt, nemcsak biztatlak, hanem ezen a blogon SEGÍTEK is Neked megtanulni a legfontosabb technikákat.
Miért ÉLETBEVÁGÓ, hogy megtanuld a gyermek elsősegélynyújtást?
Azért tartom életbevágónak- és szó szerint ÉLETBEVÁGÓNAK!-, hogy legyél képes gyermek elsősegélyt nyújtani magadtól, mert ma Magyarországon az egészségügyi ellátás romokban hever. Még Budapesten belül is előfordulhat, és elő is fordult, hogy egy mentő 40 (!) perc alatt ért csak a helyszínre riasztás esetén. (Biztosan te is emlékszel egy híres színész esetére, amely elég nagy nyilvánosságot kapott 2023-ban a médiában, de biztos, hogy több ilyen eset is van, csak nem hozzák nyilvánosságra). Ugye nem kell bizonygatnom, hogy ma Magyarországon szinte csak a szerencsén múlik, hogy vészhelyzetben időben odaér bármilyen szaksegítség?
Gyermek háziorvos nincs is már szinte, a mentőkre pedig sajnos- nem az ő hibájukból- sokszor sokkal többet kell várni, mint mondjuk 15 évvel ezelőtt. Pici, eldugott helyekről, falvakról nem is beszélve, ott néha semmilyen ellátás nincs hosszú- hosszú percekig, vagy akár órákig.
Fulladás, félrenyelés esetén pillanatokon múlhat gyermeked élete, olyankor nincs idő várni még a mentőre sem, azonnal cselekedned kell. Nagy vérző sebbel, horzsolással, szétnyílt sebbel is azonnal kezdened kell valamit, ott sincs idő órákat várni a mentőre, orvost pedig sokszor hiába is hajkurászol, nincs… a kórházból- ha éppen nem zárt be- örülhetsz, ha nem küldenek kioktatóan haza, hogy „minek jött ide”? És még sorolhatnám az eseteket. Na EZÉRT kell megtanulnod a gyermek- elsésegélynyújtást.
EZÉRT életbevágóan fontos, hogy megtanuld az alapvető gyermek-elsősegélynyújtási technikákat, ebben segítek Neked ezen a blogon és a különböző formában elérhető tanfolyamaimon.
Ebben a cikkben bevezetlek a gyermek- elsősegélynyújtás csodálatos világába, amely először ijesztőnek hangzik, de a folyamatos tanulás után „szinte” rutin lesz majd számodra.
Célom, hogy megtanítsalak, hogy vészhelyzet esetén ne ess pánikba, hanem hatékonyan tudj segíteni bajba jutott gyermekednek, vagy más gyermekének. Sok – sok blogcikken keresztül részletesen bemutatom a gyermek elsősegélynyújtás alapjait, és megosztom Veled a legfontosabb lépéseket és technikákat a leggyakoribb vészhelyzetekre vonatkozóan. Ezeket a lépéseket egyébként mindannyiunknak ismernünk kellene.
Ha szeretnél, akkor az alapok megtanulása után emelt szinten is továbbtanuhatsz nálam, a segítségemmel.
A gyermek- elsősegélynyújtás fontossága és alapelvei
A gyermek- elsősegélynyújtás nem csupán egy készség, hanem egy tanulható folyamat is, amely arra ösztönöz majd téged, hogy bátran segíts gyermekenek vészhelyzetekben.
Általánosan az elsősegély alapelvei közé tartoznak a következők:
- az élet megőrzése,
- az állapot stabilizálása,
- a sérülések súlyosbodásának megelőzése
- és a beteg vagy sérült kimentése a vészhelyzetből, ha a tudásod megfelelő.
A gyermek- elsősegélynyújtás gyakorlati és elméleti ismeretekből áll, amelyeket folyamatosan gyakorolni kell ahhoz, hogy hatékonyan alkalmazhassuk őket stresszes helyzetekben.
A gyermek- elsősegélynyújtás tanulása és gyakorlása segít magabiztosnak lenned stresszes vészhelyzetekben, és segít abban, hogy nyugodtan és hatékonyan cselekedj, és ezzel esélyt nyújts saját gyermekednek, vagy más gyermeknek a teljes felépülésére.
A gyermek elsősegélynyújtás alapvető lépései (ezek ugyanazok amúgy felnőttek esetében is, tehát amikor felnőttnek nyújtasz elsősegélyt):
- Győződj meg a helyszín a biztonságosságáról.Először a saját magad biztonságáról gondoskodj, ezután a segítséget szoruló gyermekéről, majd a „nézőkéről”, ( ha vannak), vagyis azokról, akik körbeállják vagy megközelítik a sérültet/beteget. Ha nem ítéled meg biztonságosnak a helyszínt, hívj azonnal segítséget. Minderről részletesen beszélek a későbbiekben.
- Ha biztonságosnak ítéled meg a helyszínt, menj oda a gyermekhez, és értékeld a gyermek állapotát.Ehhez először meg kell vizsgálnod a válaszkészségét. A gyermek állapotától függően vagy szükség van azonnali segítségkérésre, vagy nincsen. Hogy jobban megértsd: ha csak elesett, sír, de nincs rajta sérülés, akkor lehet hogy nem kell beavatkoznod. Ha viszont eszméletlenül fekszik a földön, akkor nyilvánvalóan tenned kell valamit, nem nézheted tétlenül. Mindent részletesen végigveszünk szépen sorban itt a Mami Gyógyít weboldalon/ blogon.
Először azt beszéljük meg, mit tegyél, ha nem reagál a gyermek. Ha nem reagál a gyermek, legelőször azonnal kiáltsd el magad, hogy „SEGÍTSÉG!!!” „SEGÍTSEN VALAKI!!!” Ez azért fontos, mert sokkal könnyebb lesz a segítségnyújtás, ha nem vagy egyedül. Hátha valaki meghallja a segítségért kiáltásodat! Ezután a következő lépés a gyermek légzésének vizsgálata.
- Ha nem lélegzik a gyermek, akkor azonnal el kell kezdened az újraélesztést, és egy perc után hívnod kell a mentőket.
- Ha lélegzik, akkor először egyéb teendőid vannak.
Minderről részletesen beszélek a későbbiekben.
- Ha szükséges tehát, hívj szaksegítséget. Az, hogy kit hívj (mentőket, háziorvost vagy egyéb kontaktot), mindig a helyzettől függ, ezeket részletesen el fogom neked magyarázni itt a blogon és az elsősegélynyújtó tanfolyamaimon.)
- Kezdd el az elsősegélynyújtástaz állapotnak megfelelően.
A gyermek elsősegélynyújtás alapvető lépései kicsit részletesebben
A helyes cselekvési sorrend kulcsfontosságú gyermeked állapotának stabilizálásában és a sérülései súlyosbodásának megelőzésében. Ez egy picit más, mint felnőttek esetében!
1.A helyszín biztonságosságának megítélése: ez első látásra nem tűnhet fontosnak, mert sok gyermekkori baleset és vészhelyzet otthon történik, ami normális körülmények között biztonságos terep (saját otthonodban valószínűleg nem dől rád egy nagy fa, nem szakad le a villanyvezeték, nem vagy száguldó autók között, stb…). Mégis kell beszélnünk a helyszín biztonságosságának megítéléséről, mert balesetek és vészhelyzetek sajnos nemcsak otthon fordulnak elő.
Tehát legelső lépésként győződj meg a helyszín biztonságosságáról. Fontos értékelned a helyzetet és környezetedet annak érdekében, hogy megállapítsd a veszélyforrásokat és biztonságos környezetet teremts a szakszerű segítség megérkezéséig. Kerüld az esetleges veszélyforrásokat, például mérd fel az áramütés veszélyét, a tűzveszélyt, és biztosítsd a helyszínt a sérült vagy beteg számára. Ha nem ítéled meg biztonságosnak a területet, első dolgod legyen segítséget hívni. Bővebben sokat olvashatsz erről a lépésről ezen a blogon ( hamarosan- LINK).
2. A gyermek állapotának felmérése
Ha biztonságosnak ítéled meg a helyszínt, akkor menj oda a gyermekhez (vagy segítségre szorulóhoz- többféleképpen is nevezhetjük, én itt a blogon simán csak gyereknek, gyermeknek, eseteg betegnek, vagy páciensnek fogom hívni őket, mert ez rövid és egyszerű). Miután odamentél hozzá, mérd fel a gyermek állapotát. Először a válaszkészséget vizsgáld. Ha a gyermek válaszol, akkor meg kell próbálnod kideríteni, mi történt, és ha szükséges, akkor további segítséget nyújtani. Válasznak számít például, ha kinyitja a szemét, vagy válaszol a kérdéseidre.
Ha nem válaszol a gyermek, akkor azonnal kiálts segítségért- figyelem, ez még nem a mentőhívás, hanem kiáltsd el magad hangosan, hogy „SEGÍTSÉG? SEGÍTSEN VALAKI!”, és ezután gyorsan igyekezz megítélni azt, hogy a gyermek lélegzik- e. Hogyan vizsgáld a légzést? A beteg légzését ( a gyermekét is) az úgynevezett 3-as módszerrel vizsgáljuk. Erről részletesen írok ITT (hamarosan).
Ha a gyermek lélegzik, és nincs rajta sérülésnyom, akkor fordítsd stabil oldalfekvő helyzetbe. Ez alól az alábbi esetek kivételek: (hamarosan).
Így fordítsd stabil oldalfekvésbe a gyermeket! – hamarosan!
3- 4. Ha a gyermek nem lélegzik, azonnal kezdd el az újraélesztést, és egy perc után hívj mentőt, ha egyedül vagy és nem jött senki a kiáltásodra. Ha jött valaki, akkor ő hívja a mentőket, te pedig folytasd az újraélesztést. Nem lélegző gyermeknél azért kell azonnal elkezdened az újraélesztést, mert minél hamarabb kezded el, annál nagyobb az esély arra, hogy maradéktalanul felépüljön.
Így hívd a mentőket- HAMAROSAN olvashatsz erről is.
A gyermek- újraélesztés menetét lépésről lépésre elmagyarázom EBBEN a blogbejegyzésben- Hamarosan!
Ha a gyermek nem eszméletlen, hanem válaszol, akkor nagyon- nagyon fontos, hogy nyugtasd meg és támogasd. Az elsősegélynyújtás nagyon fontos aspektusa a mentális támogatás és a nyugtatás, de erről kevés szó esik. Beszélj a gyermekkel nyugodtan, ne pánikhangulatban. Mutatkozz be, és biztosítsd őt arról, hogy segítesz neki. A biztatás és a megnyugtatás segíthet csökkenteni a pánikot, nemcsak a beteg gyermek oldaláról, hanem a „nézők” oldaláról is. Ugyanis az emberek egymás viselkedését másolják vészhelyzetben: Ha Te pánikolsz, akkor a beteg gyermek és a „nézők” is pánikolni fognak!
Ezek tehát a gyermek elsősegélynyújtás alapvető lépései, természetesen csak nagyon röviden összefoglalva, a folytatásért kövesd továbbra is a blogomat és a Mami Gyógyít weboldalt!
A gyermek elsősegélynyújtás alapvető lépései segítenek abban, hogy hatékonyan és biztonságosan reagálj vészhelyzetekben, és lehetővé teszik, hogy segíts akár a saját gyerekeden, akár mások gyerekén szükség esetén. Régebben, mint orvos azt mondtam: azért lenne fontos, hogy mindenki megismerje és gyakorolja ezeket a lépéseket, hogy felkészült és magabiztos legyen vészhelyzetekben. Ma, 2024-ben már azt mondom, hogy a mai Magyarországon az egészségügy tragikus helyzete miatt el kell fogadnod azt, és fel is kell készülnöd rá, hogy akár idegenek, de akár saját szeretteid, akár még saját gyermeked élete is RAJTAD MÚLHAT vészhelyzetben. Egy olyan országban, ahol a segítség néha csak súlyos félróák múlva érkezik, a kórházból a sürgősségi osztályról elzavarnak („ minek jött ide?”- ugye ismerős…) nem kell magyaráznom annak alapvető fontosságát, hogy a lehető leghamarabb TANULD MEG AZ ELSŐ ELLÁTÁST.
Gyermek- elsősegélynyújtás különböző szituációkban
Gyermek- elsősegélynyújtást sokféle szituációban alkalmazhatsz:
- sérülések esetén,
- baleset esetén,
- légzési problémák esetén,
- fulladás, félrenyelés esetén,
- ájuláskor, eszméletvesztéskor,
- mérgezés gyanújakor,
- és életünk egyéb területén fellépő egészségügyi vészhelyzetekeiben.
Fontos megismerned tehát a megfelelő gyermek- elsősegélynyújtási technikákat, például az újraélesztést, a fulladás/félrenyelés gyors ellátását, a nyomókötés felhelyezését és a sebek ellátását- de ez csak pár példa az ismeretek köréből. Gyermekekkel is sok minden történhet- és sok mindenről lesz itt szó a Mami Gyógyít blogon/ Mami Gyógyít weboldalon.
Gyermek- elsősegélynyújtás- hogyan tanuld meg hatékonyan?
A gyermek elsősegélynyújtást leghatékonyabban tanfolyamokon tanulhatod meg. Ezek lehetnek online és offline tanfolyamok, ingyenesek és fizetősek is.
- Az elsősegély tanfolyamok olyan képzések, amelyek segítségével elsajátíthatod az elsősegélynyújtás alapvető készségeit és ismereteit. Sok ilyen létezik, de nem mindegyik egyforma színvonalú, vannak gyengébbek és vannak nagyon hasznosak is. Vannak olyanok, ahol az oktató stílusa olyan bicskanyitogató, hogy még be sem iratkoztál, de nem is fogsz, mert felismered még a bevezető beszélgetéskor hogy nem fog menni (saját magyar tapasztalat poszt- doktori továbbképzésem során…). De vannak szerencsére tüneményes oktatók, akinek tényleg az a célja, hogy megtanulj sok- sok-sok mindent!
- Ezek a tanfolyamok elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtanak a vészhelyzetekre, és néhány lehetőséget is ad a gyakorlati készségek elsajátítására különböző esetek bemutatásával.
- A legjobb elsősegély tanfolyamok azok, amelyek nemcsak előadásokon keresztül mutatják be, hogyan kell helyesen reagálni vészhelyzetekben, hogyan kell megfelelően kezelni elsőként a sérüléseket és betegségeket, és hogyan kell alkalmazni az elsősegélynyújtás alapelveit és technikáit különböző szituációkban- hanem mindezeket gyakoroltatják is a résztvevőkkel!
A gyermek- elsősegélytanfolyamok elvégzése tehát segíthet magabiztosabbnak és felkészültebbnek érezni magadat vészhelyzetekben. Mindenképpen javaslom, hogy vegyél részt mihamarabb elsősegély tanfolyamon, nem baj, ha a bevezető elméleti: kezdd az alapokkal elméletben, ezután pedig keress olyat, ahol gyakorlási lehetőség is van!
Ha tetszettek a cikkeim, szeretettel várlak a Mami gyógyít webáruházban, és az alábbi Social Media felületeimen is: