Ebben a bejegyzében -amolyan Glamour- osan- megtanulhatod, hogy mit tegyél és mit ne tegyél a bárányhimlő kezelése kapcsán.
A bárányhimlőről szóló első cikkünkben megtanulhattad, mi okozza a bárányhimlőt, hogyan terjed, hogyan kezdődik és mikor fertőz.
Valamint azt is megbeszéltük, milyen szövődményekre számíthatsz, ha az oltás helyett azt választod, kapja csak el gyermeked a bárányhimlőt.

Ha ez sajna bekövetkezett, tehát elkaptátok a bárányhimlőt, nem árt, ha tudod, mit szabad otthon tenned, és mit nem.
Bárányhimlő kezelése- NE TEDD
- Ami TILOS a bárányhimlő kezelése során: az a rázókeverék. Ez régen nagy divat volt, de kiderült, hogy kitűnő bacitáptalaj, mert mintegy lezárja a hólyagokat és ezzel ideális terepet teremt a különböző gennykeltő baktériumok szaporodásához. Ezt vedd nagyon komolyan, hiszen ennek akár súlyos szövődménye is lehet: szepszist (vérmérgezést) is kaphat gyermeked!
- Ennek értelmében tilos bármilyen krémet, kenőcsöt is kenni a hólyagokra!
- NE adj aszpirint gyermekednek- lásd lejjebb.
- ne gondold, hogy nem szabad fürdetned, mosdatnod gyermeked. De szabad, langyos vízben zuhanyozni többször is. Lásd alább.
Bárányhimlő kezelése- TEDD
Amit szabad tenned:
- Langyos vízben többször fürdetni gyermeked
- Óvatosan, nem dörzsölve, leitatva szárogatni gyermeked bőrét (ezt kell is, mármint fürdeni, mert ha nem teszed, azzal szintén a gennykeltők elszaporodásának kedvezel)
- Lázat csillapítani, ha a gyermeked elesett állapotban van.
- mentolos hintőport alkalmazni, amely csökkenti a viszketést. (háziorvos segít, melyikat vedd meg.)
- antihisztamin készítményt adni, mert az is csillapítja a viszketést (a háziorvosod segít, melyiket és milyen dózisban add)
Ha nem tudod a lázcsillapítást, mert kezdő anyuka vagy, vagy túl sok ellentétes információt olvastál, akkor tanuld meg tőlünk, orvosoktól, és egy cuki interaktív mesével is gazdagabb leszel:

Kattints ide a Mami Gyógyít weboldalra, vagy a fenti képre!
- Jegyezd meg: Aszpirint semmiképp se adj bárányhimlős gyermekednek lázcsillapítás céljából!!! Ezzel egy veszélyes betegséget kockáztatsz ugyanis gyermekednél, a Reye szindrómát. Erről írunk a későbbiekben bővebben.
- Szabad még vékonyan behintőporozni a hólyagokat, a fenti mentolos hintőporral
- Vágd gyermeked körmét rövidre, és tartsd tisztán: így megelőzheted a hólyagok elfertőződését.
Amiről az orvos dönt, ha aggresszívebb kezelésre van szükség bárányhimlős gyermekednél, mint a fentiek:
- Vírusellenes (antivirális terápia): egyes esetekben szükséges lehet, de rutinszerűen nem alkalmazzuk.
- Antibiotikum és egyéb kezelés, kórházi ellátás a bárányhimlő kezelésében: szintén csak szövődményes esetekben szükséges.

FONTOS: A bárányhimlős gyermek természetesen közösségbe nem mehet! Ez általában egy-két hét, mire az utolsó pörkök is leszáradnak.
Folytatjuk majd a bárányhimlő elleni oltásról, aztán az övsömörről, és írunk majd egy furcsa és veszélyes szindrómáról (Reye- szindróma)– amely kapcsolatban lehet a bárányhimlővel, és jönnek majd a várandósság és a bárányhimlő kapcsolatáról, valamint az újszülöttkori bárányhimlőről, és a felnőttkori bárányhimlőről szóló bejegyzések is.
Nézd meg ezt a videót, amelyben Dr. Csáky Csilla gyermekorvos és allergológus beszél a bárányhimlőről, a bárányhimlő kezeléséről és sok érdekes dologról a bárányhimlőről kapcsolatban:

Nézegess képeket a bárányhimlőről a következő weboldalakon:
Források
- www.baranyhimlo.hu
- Mészner Zsófia: ESPID poszter, Valencia, 2005
- Nelson: A gyermegyógyászat tankönyve 2. magyar kiadás
- Maródi: Gyermekgyógyászat 403- 405.o. Medicina 2013.
******************************************************
Ha nem tudod a helyes lázcsillapítást, szívesen megtanulnád tőlünk, orvosoktól, ráadásul egy szórakoztató, interaktív mesével kiegészítve, akkor kattints a Mami Gyógyít weboldalra, vagy az alábbi képre:

Ha pedig szeretnél friss információkat megbízható forrásból, (= orvosoktól, tőlünk), akkor szeretettel várunk hírlevelünkkel, itt feliratkozhatsz:
Mami Gyógyít hírlevél feliratkozás
